Skaleczenia nosa

Urazy nosa mogą spowodować widoczne krwawiące skaleczenia zewnętrzne lub uszkodzenia delikatnych naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa.

W konsekwencji nieszczęśliwego wypadku może dojść nawet do uszkodzenia kości lub chrząstki nosa.

Dolegliwości

Krwawienie z nosa.

Na złamanie kości nosa wskazuje jego widoczne zniekształcenie i nadmierna ruchomość połączona z dużą bolesnością przy przemieszaniu.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną urazu nosa jest upadek lub uderzenie. Do krwawienia z nosa dochodzi, gdy uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne, szczególnie w przednim odcinku nosa, do czego prócz urazu usposabia zbyt intensywne czyszczenie nosa lub wysychanie jego błony śluzowej. U niektórych osób krwawienie z nosa występuje bez jakiejkolwiek uchwytnej przyczyny.

Ryzyko zachorowania

Skłonność do krwawień z nosa występuje u osób cierpiących na nadciśnienie, miażdżycę naczyń lub zaburzenia krzepnięcia krwi.

Możliwe następstwa i powikłania

Krwawienia z nosa: Jakkolwiek mogą wydawać się niebezpieczne, na ogół nie są groźne i łatwo je zatrzymać. Jedynie w rzadkich przypadkach krwawienie z nosa może być przyczyną znacznej utraty krwi, co zdarza się przy zaburzeniach krzepnięcia krwi.

Skaleczenia zewnętrzne: Podobnie jak i inne skaleczenia otwarte mogą ulegać zakażeniu.

Urazy wewnętrzne: Złamanie nosa lub przemieszczenie jego chrząstek może utrudniać przepływ powietrza przez jamy nosowe: zwężeniu mogą też ulec połączenia z zatokami obocznymi nosa. W rzadkich przpoadkach w wyniku krwawienia wewnętrznego może dojść do wytworzenia krwiaka i zakażenia.

Zapobieganie

Przy skłonnościach do krwawień nosa należy unikać zbytniego wysuszenia jego błony śluzowej, dbając o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu, szczególnie w pomieszczeniach ogrzewanych. Ostrożny umiar zalecany jest również przy czyszczeniu nosa w chusteczke.

Kiedy do lekarza?

- w przypadku krwawienia nosa, gdy nie udaje się zatrzymać go samemu lub też gdy krwawienia nawracają często mimo braku kataru, urazu lub innej uchwytnej przyczyny

- w przypadku skaleczeń zewnętrznych typu ran ciętych i szarpanych przy czym większe skaleczenia mogą wymagać zeszycia w znieczuleniu miejscowym.

- przy uszkodzeniu kości lub chrząstki nosa. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lekarz może rozpoznać złamanie i podjąć decyzję dotyczące dalszego leczenia.

Jak sobie pomóc?

Szybka pomoc w przypadku krwotoku nosa: przy silnym krwawieniu z nosa należy skłonić głowę do przodu i ucisnąć przednią połowę nosa kciukiem i pacem wskazującym przez okres ok. 5-10min. Dodatkowo pomocne może być przyłożenie wilgotnego okładu lub worka z lodem na kark gdyż zimno powoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych. Po ustaniu krwawienia należy powstrzymać się od czyszczenia nosa przez 12 h by nie uszkodzić ponownie naczyń krwionośnych

Skaleczenia: do czasu uzyskania pomocy lekarskiej otwrte rany w okolicy nosa należy opatrzeć czystą, suchą chusteczką. Pomoc we własnym zakresie nie jest możliwa w przypadku urazów kości lub chrząstki nosa.

Leczenie

Krwawienie z nosa: przy silnym krwotoku, którego nie udało się zatrzymać zwykłym uciskiem z zewnątrz, lekarz zakłada na miejsce krwawiące tampon z gazy, którego zadaniem jest wywieranie miejscowego ucisku na naczynia. Tego rodzaju opatrunek uciskowy musi być utrzymany przez 12 godzin. Jedynie w rzadkich przypadkach przedłużającego się krwawienia staje się potrzebne zniszczenie krwawiących naczyń, co osiąga się w sposób najłagodniejszy działaniem roztworu srebra. Dawniej często stosowano w tym samym celu przyżeganie elektryczne. W skutek uszkodzenia otaczającej śluzówki zabieg ten może wywołać jednak nowe krwawienia. Gdy przyczyną krwawienia jest przyczyna ogólnoustrojowa (np. nadciśnienie tętnicze lub zaburzenie krzepnięcia), wymaga ona odpowiedniego leczenia.

Skaleczenia zewnętrzne: pomoc lekarska polega na oczyszczeniu, zdezynfekowaniu i niekiedy zaszyciu rany.

Urazy wewnętrzne: Gdy w przypadku złamania kości nosa potrzebne jest jego nastawienie zabieg taki przeprowadza się u osób dorosłych zwykle w znieczuleniu miejscowym.

Niesprawiające dolegliwości przemieszczenia chrząstki nosa w przedniej jego części nie wymaga leczenia. Korekcyjny zabieg lekarski staje się jednak potrzebny, gdy zniekształcenie takie powoduje nasilające się z biegiem czasu trudności w oddychaniu lub też gdy jest przyczyną częstych zakażeń w obrębie zatok przynosowych.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.